Александр Мартинович: Сербия - идеальное место для инвестиций

АЛЕКСАНДАР МАРТИНОВИЋ ЗА ПОРТАЛ „О СРБИЈИ НА РУСКОМ“: СРБИЈА ЈЕ САВРШЕНО МЕСТО ЗА УЛАГАЊЕ

Александар Мартиновић је нашим читаоцима одавно познат: наша добра сарадња је почела још као његов министар државне управе и локалне самоуправе. Данас је господин Мартиновић на челу Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде. Оно што можемо приметити-пријатно изненађује његову писменост као управника, власништво над информацијама, опипљиве резултате и способност да се урони у проблематику свог одељења, и на прошлом месту рада и на садашњем. О јачању Шумарског фонда Србије кроз сарадњу са УН, привлачење инвестиција у иригационе системе земље и перспективе за руске приватне и државне компаније у пријатељској балканској држави – у разговору са министром пољопривреде, шумарства и водопривреде Александром Мартиновичем.

Обично Интервју почињемо са питањем нашег саговорника. Али данас је господин Мартиновић „прекршио“ ту традицију!

— Желим да вам се захвалим на прилици да говорим за ваш портал и да се обратим вашој уваженој публици. Везе између српског и руског народа дубоко су уткане у историју, културу и заједничке вредности које делимо вековима. Србија изузетно цени искрено пријатељство и подршку Руске Федерације, као и напоре које улажу председник Владимир Путин и председник Александар Вучић у изградњу још чвршћих односа наших двеју земаља.

Пољопривреда је једна од кључних области наше сарадње, а простор за унапређење је велики. Уверен сам да ћемо наставити да јачамо наше партнерство у овом стратешки важном сектору, на обострану корист наших пољопривредника и привреде у целини.

— Буквално пре неких дана је потписан уговор у оквиру пројекта «Форест инвест» са организацијом за храну и пољопривреду Уједињених нација (ФАО). Можете ли да објасните шта је суштина пројекта и зашто је то важно за Србију?

— Шуме су један од највреднијих природних ресурса Србије и имају огроман еколошки, економски и друштвени значај. Оне покривају готово 30% територије наше земље и представљају незаменљив фактор у борби против климатских промена, заштити биодиверзитета и очувању квалитета ваздуха, воде и земљишта. Истовремено, представљају значајан ресурс за привреду, али су услед климатских промена, ерозије, штеточина и неконтролисане сече изложене све већим ризицима.

Зато смо покренули пројекат „Форест Инвест“ – највећи појединачни пројекат у сектору шумарства у историји Србије. Овим пројектом показујемо да Србија не гледа само на краткорочне мере, већ спроводи дугорочну стратегију одрживог развоја, у којој шуме заузимају кључно место.

Пројекат „Форест Инвест“ представља потпуно нови приступ управљању шумским ресурсима. Са инвестицијама вредним 84 милиона долара, уз подршку Зеленог климатског фонда, Министарства, Србијашума, Војводинашума и ФАО, улажемо у будућност наше земље. Ово није само еколошки пројекат – ово је инвестиција у енергетску сигурност, економску отпорност и бољи квалитет живота грађана.

Шта ово конкретно значи за Србију?

  • Појачаћемо национални шумски покривач пошумљавањем 7.000 хектара са климатски отпорним врстама. Ово није само мера за очување природе, већ и одговор на енергетске изазове и адаптацију на климатске промене.

  • Вратићемо у живот 51.000 хектара деградираних шума, што значи мање ризика од поплава и ерозије, већу способност шумских екосистема да апсорбују CO₂ и дугорочно побољшање квалитета земљишта.

  • Успостављамо Национални систем за мониторинг шума, што значи да ћемо први пут имати прецизне и ажурне податке о стању наших шума, а одлуке више неће бити засноване на проценама, већ на научним подацима.

  • Отварамо простор за приватни сектор у процесу декарбонизације. Више од 150 компанија биће директно укључено у активности пројекта, стварајући нове пословне прилике и иновативне моделе коришћења шумских ресурса.

  • Обезбедићемо обуке за преко 2.500 шумарских стручњака, јер нам је циљ да модернизујемо овај сектор и створимо јаку кадровску основу за будућност.

Србија овим пројектом испуњава своје међународне обавезе у области климатске политике и заштите животне средине, али оно што је још важније – улажемо у будуће генерације. Ово је конкретан одговор на климатске изазове, али и доказ да Србија уме да препозна стратешке приоритете. Овај пројекат је наша порука да нећемо чекати да нас последице климатских промена сустигну – већ ћемо деловати сада, паметно и одговорно, за сигурнију, здравију и зеленију Србију.

— Као део међународне сарадње, Министарство је такође потписало споразум од 75 милиона долара са Саудијском Арабијом за успостављање система за наводњавање у Србији. Шта привлачи Саудијце да улажу у Србију? А о којим конкретним територијама и пројектима говоримо?

— Интензивно улагање у водну инфраструктуру један је од приоритета Владе Србије у последњих десетак година, јер без квалитетног управљања водним ресурсима нема снажне и одрживе пољопривреде, ефикасне заштите од климатских промена, као ни превенције негативних утицаја на насеља и становништво, посебно у контексту поплава, суша и других екстремних временских услова.

Сарадња са Саудијском Арабијом представља наставак започетих инвестиција у овај сектор, пре свега кроз успешне пројекте које смо реализовали са Фондом за развој Абу Дабија.

Поред традиционално добрих односа између две државе, Саудијска Арабија препознаје Србију као стратешког партнера у области пољопривреде и водопривреде. Овај пројекат део је шире визије сарадње која обухвата и друге инвестиције у српску инфраструктуру, енергетику и науку. Фонд за развој Саудијске Арабије препознао је Србију као државу са великим потенцијалом за унапређење пољопривредне производње, што је од посебног значаја за Саудијску Арабију с обзиром на њене ограничене водне ресурсе.

Ова инвестиција од 75 милиона долара није само финансијска подршка, већ и стратешко партнерство које ће значајно ојачати капацитете Србије у области водопривреде. Изградњом и модернизацијом система за наводњавање створићемо техничке могућности за наводњавање укупно 8.750 хектара пољопривредног земљишта, чиме директно утичемо на већу продуктивност и стабилност аграрног сектора.

Пројекти за наводњавање које ће финансирати овај зајам укључују:

  • Подсистем Нови Сланкамен (II фаза) – изградња пумпне станице капацитета 30 литара у секунди и дистрибутивне мреже од 44 км.

  • Подсистем Стари Сланкамен – изградња водозахватне станице на Дунаву са 5 пумпи и мрежом од 45 км.

  • Хидромелиорациони систем „Сурчинско Доње поље” – рехабилитација и модернизација водоводне мреже на површини од 5.200 хектара, уз изградњу нове пумпне станице.

  • Дистрибутивна мрежа у Тополи (Јасеничка капа, II фаза) – систем за наводњавање 320 хектара са новом дистрибутивном мрежом и пратећом инфраструктуром.

Улагања у водну инфраструктуру имају директан утицај на развој руралних подручја, смањење ризика од суше и климатских промена, али и на већу конкурентност српске пољопривреде на међународном тржишту. Ово је још један доказ да Србија гради снажну инфраструктурну мрежу, која ће обезбедити дугорочну стабилност снабдевања водом и подићи капацитете српске пољопривреде на виши ниво.

— Већ смо разговарали са Вама о руским инвестицијама које би се односиле на област сточарства… Али можда постоје и други сектори који би били занимљиви за наше сународнике-бизнисмен, па чак и за руски јавни сектор који би Србија могла да понуди као инвестицију?

— Као што смо већ нагласили прошлог пута, Влада Републике Србије, уз подршку председника Александра Вучића, интензивно ради на оживљавању и развоју сточарства као једне од стратешких грана српске привреде и у ту сврху развили смо бројне афирмативне мере и подстицаје који ће, надам се, привући и наше пријатеље из Русије.

Поред сточарства, Србија представља привлачну дестинацију за инвестиције у секторима производње и прераде житарица, воћа и поврћа, све више растуће органске производње, али и у области прераде шумарских производа. Улагање у Србију значи улагање у сигурно, стабилно и перспективно тржиште које отвара врата ширем региону.

Као највећи произвођач хране у региону Балкана, Србија усмерава развојне напоре и инвестиције ка прерађивачкој индустрији, али и унапређењу примарне производње кроз иновативност и повећање отпора на климатске и тржишне промене. Све то радимо у циљу обезбеђивања прехрамбене сигурности, али и конкурентности на све захтевнијем светском тржишту где будућим инвеститорима омогућавамо приступ великом броју потрошача захваљујући мрежи споразума о слободној трговини са ЕУ, ЦЕФТА, ЕФТА, Евроазијском економском унијом (ЕАЕУ), Турском, Великом Британијом, САД, Кином, Египтом, УАЕ, Јапаном и другим земљама.

Поред сточарства и ратарства, Србија поседује изузетне природне ресурсе за узгој воћа и поврћа. Нарочито се истичемо у производњи малина, купина, јагода, боровница, шљива, трешања, јабука, парадајза, паприке и кромпира. Савремени тржишни трендови све више наглашавају потражњу за ван-сезонским и прерађеним производима, што отвара простор за инвестиције у модерне технологије и изградњу напредних прерађивачких капацитета.

Последњих година смо унапредили и сектор винарства, препознат као велика развојна шанса. Србија има идеалне услове за производњу висококвалитетних вина, а све веће интересовање и растући извоз потврђују да је овај сектор спреман за нове инвестиције.

Још један сектор који привлачи пажњу инвеститора је прерада дрвета. Производња висококвалитетних дрвних производа, попут конструкционих материјала и декоративних елемената, може у наредном периоду позиционирати Србију као регионалног лидера у овој индустрији, посебно имајући у виду развој шумарског сектора о коме смо причали.

Србија инвеститорима нуди јасне и конкурентне услове – стабилно пословно окружење, снажну институционалну подршку и повољне финансијске подстицаје од 50% до 75% у зависности од врсте улагања, уз могућност појединачних субвенција до 2 милиона евра по пројекту. Овде инвестиције нису ризик, већ сигуран корак ка расту и развоју.

Са развијеном инфраструктуром, новим саобраћајним коридорима и стратешким положајем на раскрсници западне, источне и јужне Европе, Србија је логистички центар региона. Све то, у комбинацији са традицијом у пољопривреди, богатим природним ресурсима и потенцијалом за технолошке иновације, чини је идеалним местом за улагања у прехрамбену индустрију.

И још једном бих да напоменем да ми нисмо само економски и трговински партнери – ми смо искрени пријатељи који деле заједничке вредности, историју и визију будућности. Јачањем нашег стратешког партнерства у пољопривреди и другим кључним секторима, продубљујемо политичке и економске везе које су темељ нашег дугогодишњег пријатељства. Заједничким снагама стварамо нове могућности за запошљавање, унапређујемо одрживи економски развој и градимо стабилну и просперитетну будућност за обе земље. Србија је отворена за инвестиције, за сарадњу и за заједнички успех.

© 2011–2025 RuSerbia.com. Сетевое издание О Сербии по-русски зарегистрировано в Федеральной службе по надзору в сфере связи, информационных технологий и массовых коммуникаций (Роскомнадзор) 14 апреля 2020 года. Регистрационный номер ЭЛ № ФС 77 – 78266. Учредители: Мишнева Е. Н., Неклюдов Д. А. Главный редактор: Неклюдов Д. А.

e-mail: [email protected] Телефон редакции: +7 (921) 376-03-10

Редакция RuSerbia.com не всегда разделяет мнение авторов. При цитировании материалов сайта активная гиперссылка на источник является обязательной.

18+

О нас   Редакция